Idén újfent bizonyítást nyert: bajban a főváros, üres a kassza és csak a mutogatás megy

2024. december 28. 10:28

Az Állami Számvevőszék az összes magyar település anyagi helyzetét megvizsgálta, nem maradhatott ki Budapest sem, ahol ezek után már nem maradtak titkok.

2024. december 28. 10:28
null
Bokor Gábor
Bokor Gábor

December elején tette közzé honlapján az Állami Számvevőszék részletes jelentését, amelyben bemutatták, milyen anyagi helyzetben vannak a hazai települések. A hivatalos kommüniké szerint erre azért volt szükség, hogy növeljék az önkormányzati gazdálkodás átláthatóságát, továbbá az idén nyári önkormányzati választások után ezzel segítsék az újonnan felálló képviselőtestületek munkáját. 

Az Állami Számvevőszék honlapján elérhetővé tette a települési önkormányzatok 2024. III. negyedév végi vagyoni helyzetét bemutató adatokat és a legfontosabb mutatószámokat, valamint az ezek alapján készített elemzést”

 – közölte a szervezet.

Mint az Állami Számvevőszék közölte, a beérkezett, 2024. szeptember 30-i átadás-átvételi állapotot tükröző adatok köre egyebek mellett kiterjed az önkormányzatok 2024. évi költségvetése kiadási és bevételi főösszegének százalékos teljesítésére, az önkormányzatok pénzkészletére, hitelállományára, az önkormányzati vagyon változásaira, illetve a folyamatban lévő beruházások, felújítások számára és tervezett összköltségére is.

Minden szem Budapesten

Bár valamennyi település anyagi helyzete érdekes és említésre méltó, a belpolitikai alakulások miatt értelemszerűen a legnagyobb figyelem a fővárosra terelődik. A közélet iránt érdeklődők évek óta nem hallhatnak mást, ha Budapest anyagi helyzete szóba kerül, minthogy az milyen rossz helyzetben van. A Karácsony Gergely vezette főváros narratívája az, hogy a kormány kivéreztette az önkormányzatot, nincs pénz semmire, eleve itt a csőd, de ők olyan ügyesek, hogy Dávidként megküzdenek Góliáttal és sikerre viszik Budapestet. Ennek némileg ellentmond a kormánypárti narratíva, amely arra épül, hogy 2019-ben Karácsony hatalmas plusszal vette át a főváros vezetését, de sikerült elszórni a pénzt. 

2019-ben több mint 200 milliárdos tartalékkal adtam át Budapestet, ebből a Városháza tartaléka októberben 200 milliárd volt, 160 milliárd értékpapírban, 40 készpénzben, úgyhogy ehhez hozzá sem adtuk az intézmények 7 milliárdos megtakarítását”

– fogalmazott egy tavalyi interjújában Tarlós István korábbi főpolgármester.

Most akkor itt a csőd?

Még az első negyedévben a ÁSZ kiadott egy jelentést, amelyre hivatkozva Kiss Ambrus korábbi főpolgármester-helyettes azt állította, hogy téves az állítás, miszerint a főváros vitte csődközelbe Budapestet.

A fővárosi önkormányzat finanszírozza az állam működését 2021 óta”

– tette hozzá a politikus, aki jelenleg jogi csavarok miatt nem főpolgármester-helyettes, hanem a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója. 

Karácsony Gergely az önkormányzati választások után jóval nehezebb helyzetbe került, mint volt korábban, ugyanis már nincs akkora teljhatalma, mint korábban, ez meg is látszik, ugyanis az év végéig nem sikerült megszavaznia a közgyűlésnek a következő évi költségvetést. 

A költségvetéssel alapvetően az volt a gond, hogy ellenkezett a jogszabályokkal, mivel a város vezetése az előirányzott szolidaritási adónak csak egy részét kívánják befizetni. 

Mint korábban megírtuk: ezt a tervet a főváros az Alkotmánybíróság határozatára alapozza, amelynek értelmében az önkormányzatokra maximum annyi adóterhet lehet róni, amennyi támogatást kapnak az államtól. Továbbá asztalon szerepel folyószámla-hitelkeret elfogadása is. Az előterjesztés értelmében a közgyűlésnek jóvá kell hagynia, hogy a főváros 2025-ben is egy 60 milliárd forintos hitelkeretből gazdálkodhasson.

Ezt is ajánljuk a témában

Az előterjesztéshez csatolt javaslatból azonban még az is kiderült, hogy a főváros január 2-tól február 28-ig 40 milliárd forintot lehívna a 60 milliárdos hitelkeretből. Vagyis Budapest az év első két hónapjában hitelből tervez működni. A december 18-i, idei utolsó közgyűlés előtt a fővárosi munkavállalók érdekeit képviselő szakszervezetek figyelmeztették a politikusokat, fogadják el a jövő évi költségvetést, amely tartalmazza a béremelésüket. 

Fél éve tartottuk a választásokat, helyettesek továbbra sincsenek, a város törvénytelenül működik, gyakorlatilag a közgyűlés, ha jól értem, egy törvénytelen csődköltségvetéssel kívánja megkoronázni ezt a működési évet”

– reagált Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti elnöke. 

A szerdai közgyűlésen végül hosszú tárgyalás után, de végül összefogtak a baloldali pártok, a Tisza Párt, a Demokratikus Koalíció és Karácsony Gergelyék megfogták egymás kezét és elfogadták a jövő évi költségvetést. 

Nyitókép: Kisbenedek Attila/AFP

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
SABOTAGE
2024. december 29. 05:56 Szerkesztve
PEDOFIDESZES SZARDARABOK!!! CSATÁRA FEL!!! MEGVÉDITEK A PEDOFIL, BUZI PAPJAITOKAT!!! HŰSÉGET ESKÜDTÖK A MAFFIA ÁLLAMNAK!!! EZ A PEDOFIDESZES BIRKÁK KIVÁLTSÁGA!!!!! GAZDAGÍTJÁTOK A PEDOFIDESZES OLIGARHÁKAT!!!
atti64
2024. december 28. 20:42
A LÁMPAVASBOL SOK VAN PESTEN.......NOSZA RAJTA HÁT....................
lyon-v-2
2024. december 28. 19:47
Amit főztek.... megeszik... Ez van...
Picnic Niki
2024. december 28. 17:10 Szerkesztve
OV is olyan bajban, h még a fővárostól is elvonta a bevételeket. KG meg mutogathat a tolvaj OV-ra, miért üres a kassza. https:// archiv.budapest.hu/Lapok/2023/igy-vette-el-a-kormany-a-fovaros-megtakaritasait.aspx "136 milliárd forint adóemelés, 81 milliárd saját adóbevétel elvonása és a kukaholdingon keresztül visszatartott 10 milliárd forint: összességében 227 milliárd forinttal terhelte meg a Kormány csak az adórendszeren keresztül a Fővárosi Önkormányzatot és ezen keresztül a budapestieket."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!